Často kladené otázky + odpovědi

Každý zájemce o připojení si klade nejrůznější otázky, které se týkají připojení ke komunitní síti Klfree.net.

 

Nechce se mi nic číst, chci internet... 
Navštivte stránky naší servisní organizace Klfree Networks. (odkaz zde)

Klfree je Internet? 
Ne, počítačová síť Klfree.net je neveřejná počítačová síť (intranet). Jako celek je ale propojena s mnoha dalšími sítěmi, mimo jiné i na několika místech s internetem. Členové mohou tyto propoje využívat. Členstvím v Klfree.net však nevzniká nárok na 100% funkční připojení. 
Svou přípojku k páteřní síti si buduje a provozuje každý člen sám (případně spolu se svými sousedy) a její rychlost, kvalita a spolehlivost je plně pod jeho kontrolou a odpovědností.

Jaké poskytujete služby? 
Sdružení Klfree.net, o.s. neposkytuje a nikdy neposkytovalo žádné služby, ani telekomunikační.

S kým mám komunikovat, pokud chci připojit? 
Pokud už jste si na mapě přípojných bodů vybrali ten pravý, tak kontaktujte přímo příslušného správce node a dohodněte si připojení s ním, případně kontaktujte správce bodů ve vašem okolí. Chcete-li věc řešit přes centrální systém helpdesku, napište na pripojit@klfree.net nebo volejte na jedno z telefonních čísel helpdesku - viz kontakty.

Jaké má sdružení číslo účtu pro platbu za členství? 
Sdružení Klfree.met má pro platby členských příspěvků účet ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol a pokud zadáváte i text, uveďte jméno příjmení členský příspěveknebo jméno příjmení předplatné od-do

Když se připojím k síti Sdružení, budu mít automaticky internet? 
Ano. Ale za předpokladu, že budete dodržovat stanovy a interní řády Klfree.net - to znamená včas platit členské příspěvky a neomezovat ostatní uživatele počítačové sítě - pak mají členové Sdružení bezplatný přístup do všech sítí, kterých je Klfree.net součástí, tedy i internet

Komu mám napsat když chci další IP adresu, připojit další počítač a podobně? 
Výhradně správci své domovní sítě LAN (pokud jste připojen do LAN), případně spráci svého AP. Případně můžete kontaktovat i helpdesk - viz kontakty.

Free znamená přece zadarmo, tak jaké příspěvky? 
Free v názvu Sdružení má význam svobodně. Vnitřní principy sdružení jsou založeny na výrazné samostatnosti členů, kteří se mohou v rámci sdružení realizovat a zajistit si prakticky libovolně kvalitní a rychlé připojení. Klfree.net je zbavení se diktátu komerčního trhu a nastartování svobodné vysokorychlostní komunitní počítačové sítě bez závislosti na státu nebo komerčních subjektech. A to bohužel bez peněz nejde. Členové Sdružení mají přístup na internet bezplatný.

Kdo mě připojí a kdo to zaplatí? 
Připojení k přístupovému bodu Klfree.net je vaše starost a je plně ve vaší režii. Můžete si buď připojení provést sami, nebo požádat jiného člena Klfree, který umí připojení provést.

Můžu si připojení jen vyzkoušet? 
Ano, je to možné. Dohodnete se se správcem node. Přidělí vám zkušební adresy, poradí co a jak. Také je možné si proti záloze vypůjčit testovací sadu antény, kabelu a vysílače.

Jaká je garantovaná rychlost vašeho připojení? 
Jelikož Sdružení Klfree.net, o.s. není poskytovatelem služby připojení k síti internet, nemá taková otázka smysl. Nenabízíme žádné tarify ani garantované či omezené rychlosti. O kvalitě, rychlosti a spolehlivosti připojení si rozhoduje každý člen sám - výběrem technologie, vlastní aktivitou a pečlivostí při stavbě a provozu vlastní přípojky.

Vedle v bytě bydlí soused, který je členem Klfree. Můžu se připojit přes něj? 
Ano můžete, dokonce vám jiné připojení než přes souseda neumožníme. Možná se to nezdá, ale má to výhodu. Lepší je mít jednu anténu v domě a dělit se o ní, než mít několik antén a rušit si navzájem signál. Ale i vy se musíte stát členem Klfree a platit členské příspěvky. Tím, že použijete společnou anténu ušetříte. Nebudete muset kupovat vlastní zařízení, nejspíš po vás bude soused žádat nějaké korunky jako příspěvek na zařízení, které už zakoupil.

Znamená to, že si za každý připojený počítač budu muset zaplatit členské příspěvky? 
V rámci jedné domácnosti si můžete zapojit zařízení kolik chcete, aniž by bylo třeba platit další členský příspěvek. Pouze když by počet zařízení přesáhl 5, je třeba mezi síť Sdružení a vaší síť vložit směrovač (tzv. router, routery NAT-only je povoleno používat)

Našlo se nás v paneláku více, jak se máme připojit? 
Zakoupíte si dohromady společnou anténu, vysílač a v domě si natáhnete (nebo necháte natáhnout) klasickou strukturovanou kabeláž počítačové sítě. Díky velkému počtu lidí budou náklady na připojení minimální. Lepší možností je napojení na naši metropolitní optickou síť ,kdy je existence domovní sítě jednou z podmínek souhlasu s napojením.

Kdo žádá vlastníka nemovitosti o povolení umístit na střechu anténu? 
Pokud chcete dát společnou anténu na střechu, musíte si povolení zajistit vy. Nouzovou (a pouze dočasnou) alternativou je vybrat si jednoho z vás, který bydlí v nejvyšším patře a domluvit umístění antény k němu za okno.

Jaké zařízení musím mít, abych se připojil bezdrátově? 
Nejlepší je kombinace: směrová anténa, kabel k vysílači, vysílač (tzv. HW AP Client), síťová karta a kabeláž (tzv. UTP). Je třeba mít na paměti, že bezdrátové připojení v pásmu 2,4 GHz je nutné považovat za poslední (nejhorší) alternativu pokud žádná lepší z námi podporovaných (domovní síť, optická páteř, 5 GHz,...) není technicky realizovatelná.

Mohu použít všesměrovou Wi-Fi anténu, případně pendrek nebo plechovku? 
Rozhodně ne. Nesměrová anténa způsobuje rušení ostatních uživatelů počítačové sítě. Pro připojení vzduchem k přístupovému bodu je povinnost použít směrovou anténu správcem schváleného typu a odpovídajícím ziskem. Zcela zakázány jsou antény všesměrové, sektorové, typu plechovka nebo Yagi stejně jako interní antény v noteboocích, USB adaptérech nebo PCMCIA kartách.

Jak si mám všechny ty věci opatřit? 
Buď si je zakoupíte sami (např. přes internetový obchod), nebo se domluvíte s někým z Klfree, kdo vám při nejbližší návštěvě specializovaného obchodu (resp. při internetovém nakupování) nákup zprostředkuje. Možností je i burza na našem fóru, kde členové připojení novějšími technologiemi (optika,...) prodávají své původní zařízení.

Jakou značku zařízení doporučujete? 
Známe několik osvědčených kombinací. Ale je důležité vhodně zkombinovat anténu (podle vzdálenosti od přístupového bodu), kabeláž a přizpůsobit to situaci ve vašem domě. Poradí vám správce, nebo na helpdesku.

Co je to AP? 
AP je zkratka anglického Access Point - přípojný bod. To je Wi-Fi vysílač v kmitočtovém pásmu 2,4 GHz nebo 5,4 GHz, ke kterému se člen Klfree.net bezdrátově připojuje.

Co je to node? 
Node znamená anglicky uzel. Je to uzel v páteřní počítačové síti Klfree.net, který spojuje a routuje (směruje) provoz.

Co je site? 
Site je termín, který označuje jedno místo, kde je umístěn node (nebo více nodů najednou) - tedy zastřešující název pro všechnu nainstalovanou techniku například na jedné panelákové střeše.

Pořád mi není jasné, co je to HW AP. 
HW znamená hardware a AP znamená Access Point. Požadavky na HW AP jsou:

  • musí podporovat normu IEEE 802.11b nebo IEEE 802.11a nebo jiné novější normy, které jsou na vašem node k dispozici
  • musí být připojeno na externí anténu
  • musí podporovat režim Client (Wireless Client mode)
  • musí mít možnost regulovat výstupní vysílací výkon

Je na webu nějaké místo, kde se lze o Wi-Fi dozvědět víc a případně se i přeptat? 
Míst je mnoho. Nejjednodušší je začít na forum.klfree.net a zeptat se. Zajímavé informace jsou na http://www.marigold.cz/. Autor těchto stránek také vydal knihu o Wi-Fi, která je k dostání v knihkupectvích.

Jaké si nastavit SMTP? 
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP): smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

19
let praxe
623
POČET PŘIPOJENÝCH ČLENŮ
9.96
TRAFFIC v Gbps

NONSTOP KONTAKT

Tel.: 776 238 360
Volejte 0h-24h
Facebook klfree.net google play klfree.net
ZTYwMG