Dnešní datum: 19. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

02. Jak se připojit

* Často kladené dotazy (nové)

Vydáno dne 27. 12. 2004 (91817 přečtení)

Každý zájemce o připojení si klade nejrůznější otázky, které se týkají připojení ke komunitní síti Klfree.

Nechce se mi nic číst, chci internet...
Navštivte stránky naší servisní organizace Klfree Networks...

Klfree je Internet?
Ne, počítačová síť Klfree je neveřejná počítačová síť (intranet). Jako celek je ale propojena s mnoha dalšími sítěmi, mimo jiné i na několika místech s internetem. Členové mohou tyto propoje využívat. Členstvím v Klfree však nevzniká nárok na 100% funkční připojení.
Svou přípojku k páteřní síti si buduje a provozuje každý člen sám (případně spolu se svými sousedy) a její rychlost, kvalita a spolehlivost je plně pod jeho kontrolou a odpovědností.

Jaké poskytujete služby?
Sdružení Klfree.net, o.s. neposkytuje a nikdy neposkytovalo žádné služby, ani telekomunikační.

S kým mám komunikovat, pokud chci připojit?
Pokud už jste si na mapě přípojných bodů vybrali ten pravý, tak kontaktujte přímo příslušného správce node a dohodněte si připojení s ním, případně kontaktujte správce bodů ve vašem okolí. Chcete-li věc řešit přes centrální systém helpdesku, napište na pripojit@klfree.net.

Když se připojím k síti Sdružení, budu mít automaticky internet?
Ano. Ale za předpokladu, že budete dodržovat stanovy a interní řády Klfree - to znamená včas platit členské příspěvky a neomezovat ostatní uživatele počítačové sítě - pak mají členové Sdružení bezplatný přístup do všech sítí kterých je Klfree součástí, tedy i internet

Komu mám napsat když chci další IP adresu, připojit další počítač a podobně?
Výhradně správci své domovní sítě LAN (pokud jste připojen do LAN), případně spráci svého AP.

Free znamená přece zadarmo, tak jaké příspěvky?
Free v názvu Sdružení má význam svobodně. Vnitřní principy sdružení jsou založeny na výrazné samostatnosti členů kteří se mohou v rámci sdružení realizovat a zajistit si prakticky libovolně kvalitní a rychlé připojení. Klfree je zbavení se diktátu komerčního trhu a nastartování svobodné vysokorychlostní komunitní počítačové sítě bez závislosti na státu nebo komerčních subjektech. A to bohužel bez peněz nejde. Členové Sdružení mají přístup na internet bezplatný.

Kdo mě připojí a kdo to zaplatí?
Připojení k přístupovému bodu Klfree je vaše starost a je plně ve vaší režii. Můžete si buď připojení provést sami, nebo požádat jiného člena Klfree, který umí připojení provést.

Můžu si připojení jen vyzkoušet?
Ano, je to možné. Dohodnete se se správcem node. Přidělí vám zkušební adresy, poradí co a jak. Také je možné si proti záloze vypůjčit testovací sadu antény, kabelu a vysílače.

Jaká je garantovaná rychlost vašeho připojení?
Jelikož Sdružení Klfree.net, o.s. není poskytovatelem služby připojení k síti internet, nemá taková otázka smysl. Nenabízíme žádné tarify ani garantované či omezené rychlosti. O kvalitě, rychlosti a spolehlivosti připojení si rozhoduje každý člen sám - výběrem technologie, vlastní aktivitou a pečlivostí při stavbě a provozu vlastní přípojky.

Vedle v bytě bydlí soused, který je členem Klfree. Můžu se připojit přes něj?
Ano můžete, dokonce vám jiné připojení než přes souseda neumožníme. Možná se to nezdá, ale má to výhodu. Lepší je mít jednu anténu v domě a dělit se o ní, než mít několik antén a rušit si navzájem signál. Ale i vy se musíte stát členem Klfree a platit členské příspěvky. Tím, že použijete společnou anténu ušetříte. Nebudete muset kupovat vlastní zařízení, nejspíš po vás bude soused žádat nějaké korunky jako příspěvek na zařízení, které už zakoupil.

Znamená to, že si za každý připojený počítač budu muset zaplatit členské příspěvky?
V rámci jedné domácnosti si můžete zapojit zařízení kolik chcete, aniž by bylo třeba platit další členský příspěvek. Pouze když by počet zařízení přesáhl 5, je třeba mezi síť Sdružení a vaší síť vložit směrovač (tzv. router, routery NAT-only je povoleno používat)

Našlo se nás v paneláku 7, jak se máme připojit?
Zakoupíte si dohromady společnou anténu, vysílač a v domě si natáhnete (nebo necháte natáhnout) klasickou strukturovanou kabeláž počítačové sítě. Díky velkému počtu lidí budou náklady na připojení minimální. Lepší možností je napojení na naši metropolitní optickou síť kdy je existence domovní sítě jednou z podmínek souhlasu s napojením.

Kdo žádá vlastníka nemovitosti o povolení umístit na střechu anténu?
Pokud chcete dát společnou anténu na střechu, musíte si povolení zajistit vy. Nouzovou (a pouze dočasnou) alternativou je vybrat si jednoho z vás, který bydlí v nejvyšším patře a domluvit umístění antény k němu za okno.

Jaké zařízení musím mít, abych se připojil bezdrátově?
Nejlepší je kombinace: směrová anténa, kabel k vysílači, vysílač (tzv. HW AP Client), síťová karta a kabeláž (tzv. UTP). Je třeba mít na paměti, že bezdrátové připojení v pásmu 2,4 GHz je nutné považovat za poslední (nejhorší) alternativu pokud žádná lepší z námi podporovaných (domovní síť, optická páteř, 5 GHz,...) není technicky realizovatelná.

Mohu použít všesměrovou Wi-Fi anténu, případně pendrek nebo plechovku?
Rozhodně ne. Nesměrová anténa způsobuje rušení ostatních uživatelů počítačové sítě. Pro připojení vzduchem k přístupovému bodu je povinnost použít směrovou anténu správcem schváleného typu a odpovídajícím ziskem. Zcela zakázány jsou antény všesměrové, sektorové, typu plechovka nebo Yagi stejně jako interní antény v noteboocích, USB adaptérech nebo PCMCIA kartách.

Jak si mám všechny ty věci opatřit?
Buď si je zakoupíte sami (např. přes internetový obchod), nebo se domluvíte s někým z Klfree, kdo vám to při nejbližší návštěvě specializovaného obchodu (resp. při internetovém nakupování) nákup zprostředkuje. Možností je i burza na našem fóru, kde členové připojení novějšími technologiemi (optika,...) prodávají své původní zařízení.

Jakou značku doporučujete?
Známe několik osvědčených kombinací. Ale je důležité vhodně zkombinovat anténu (podle vzdálenosti od přístupového bodu), kabeláž a přizpůsobit to situaci ve vašem domě.

Co je to AP?
AP je zkratka anglického Access Point - přípojný bod. To je Wi-Fi vysílač v kmitočtovém pásmu 2,4 GHz nebo 5,4 GHz, ke kterému se člen Klfree bezdrátově připojuje.

Co je to node?
Node znamená anglicky uzel. Je to uzel v páteřní počítačové síti Klfree.net, který spojuje a routuje (směruje) provoz.

Co je site?
Site je termín, který označuje jedno místo, kde je umístěn node (nebo více nodů najednou) - tedy zastřešující název pro všechnu nainstalovanou techniku například na jedné panelákové střeše.

Pořád mi není jasné, co je to HW AP.
HW znamená hardware a AP znamená Access Point. Požadavky na HW AP jsou:

  • musí podporovat normu IEEE 802.11b nebo a
  • musí být připojeno na externí anténu
  • musí podporovat režim Client (Wireless Client mode)
  • musí mít možnost regulovat výstupní vysílací výkon

Je na webu nějaké místo, kde se lze o Wi-Fi dozvědět víc a případně se i přeptat?
Míst je mnoho. Nejjednodušší je začít na forum.klfree.net a zeptat se. Zajímavé informace jsou na http://www.marigold.cz/. Autor těchto stránek také vydal knihu o Wi-Fi, která je k dostání v knihkupectvích.


[Akt. známka: 2,74 / Počet hlasů: 31] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Jiří Bulan | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server