Dnešní datum: 24. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

08. Technika a návody

* Počítače členů musí odpovídat na "ping"

Vydáno dne 07. 03. 2005 (45240 přečtení)

S nárůstem počtu členů Sdružení se zvětšuje počet zařízení v síti (počítačů, routerů, hw ap), které nesplňují některé náležitosti vyplývající z Provozního řádu Sdružení Klfree.net. Jedná se především o povolení požadovaných a naopak zakázání problémových služeb na koncových stanicích.

Provozní řád je napsaný tak, aby vynucoval chování počítačů veskrze přínosné jak pro uživatele, tak pro ostatní členy užívající společnou síť. Jedním z mála požadavků sítě Klfree.net je, aby stanice odpovídala na tzv "ping". Co to je? Jedná se o jednoduchou síťovou službu, kdy počítač A pošle počítači B nějaká data, a počítač B je nezměněné pošle nazpět.

Upozornění členům

Vzhledem k nárůstu počtu stanic, které nejsou nastaveny v souladu s provozním řádem, budeme nárazově zjišťovat "provinilce", upozorňovat e-mailem a žádat nápravu. Pokud majitel neuvede po výzvě do stanovené doby stanici do souladu s požadavky Provozního řádu, bude omezena konektivita stanice do sítě Internet.

K čemu může sloužit pinkání

Pomocí funkce "ping" lze jednoduše zjistit například:
 • zda je stanice zapnutá
 • zda funguje správně směrování dat na stanicik
 • zda má stanice správně nastavené některé parametry síťového připojení
 • délku času odezvy stanice
 • ztrátovost dat při vysílání/příjmu stanice

V kombinaci s dalšími nástroji lze v některých případech odhadnout míru rušení ostatních, kterou stanice způsobuje, v kombinaci s polohou stanice vůči AP lze usuzovat na problém omezený na určitý směr a oblast apod.

Objevují se také stanice, které sice na "ping" a podobné služby odpovídají, ale pouze z některých částí sítě - například pouze v rámci přístupového bodu. Při zkoušení ze vzdálenějších míst počítač neodpovídá, jako by vůbec nebyl zapnutý. Není to sice tak zlé jako úplný zákaz odezvy na ping, ale značně to redukuje možnosti při hledání problémů.

Pozor na nastavení firewallu

Neodpovídání na "ping" nejčastěji způsobuje nevhodně nastavený software zajišťující "firewall" (např. Kerio a různé antivirové programy) - jeho nastavení je příliš ostré. Službu "ping", nebo obecně protokol ICMP je nutné povolit nejméně z "místní" sítě Klfree.net. Tu tvoří adresní rozsahy IP adres:
 • 192.168.0.0-192.168.255.255
 • 10.102.0.0-10.102.255.255
Pomocí síťové masky se rozsahy vyjadřují jako
 • adresa 192.168.0.0, maska 255.255.0.0
 • adresa 10.102.0.0, maska 255.255.0.0
a pomocí síťového prefixu jako
 • 192.168.0.0/16
 • 10.102.0.0/16
Protokol ICMP musí být povolený buďto zcela, nebo alespoň z výše uvedených rozsahů adres. Navíc musí být Windows samotné nastavené tak, aby žádosti o "ping" nezahazovaly (nastavení Windows XP viz níže).

Služby, které by měly být raději vypnuté

Z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme používat sdílení disků operačních systémů z řady MS Windows. Zabezpečení přístupu je příliš slabé a bezpečnostní díry v něm jsou široce využívané - zejména, pokud váš OS pravidelně neaktualizujete. Nebudete-li provozovat sdílení disků, je vhodné zrušit na síťovém rozhraní protokol NetBios/NetBEUI Dále nemá smysl využívat službu "WINS", není určena pro rozlehlé sítě.

Nastavení Windows XP

Pokusím se stručně popsat nastavení Windows XP - u starších verzí Windows bude postup obdobný, ale ikonky budou možná trochu jinde a možná se budou jinak jmenovat. Windows XP mají v sobě zabudovaný firewall - dokaží blokovat nežádoucí dotazy na Váš počítač. Ale pozor! Standardní nastavení firewallu (je-li zapnutý) blokuje právě i službu "ping".

Windows XP Service Pack 2

Windows s nainstalovaným Service Packem 2 mají vzhledem k "složitějšímu" firewallu trochu jinak udělaná okénka pro konfiguraci. Návod na konfiguraci Windows XP nebo Windows XP SP1 naleznete níže.
 1. V Ovládácích panelech spustíte Síťová připojení
  Nastaveni site

 2. Z nabídnutého seznamu vyberte "Přípojení k místní síti", jste-li přípojení přes domovní LAN nebo pomocí HW AP. Pokud Vám anténa vede přímo do počítače, do bezdrátové karty, bude připojení uvedeno jako "Připojení k bezdrátové síti". Na ikonku poklepejte myší a otevřete. Na okně, které vyskočí stiskněte tlačítko "Vlastnosti".
 3. Pokud nepoužíváte sdílení disků Windows (doporučujeme nesdílet), vypněte položky "Klient sítě Microsoft" a "Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft".
  Mistni sit SP2

 4. Přejděte na záložku "Upřesnit". V oddíle "Brána firewall systému Windows", stiskněte tlačítko "Nastavení".
  Nastaveni firewallu SP2

 5. V novém okně zapněte firewall (volba "Zapnuto") a přejděte na záložku "Upřesnit".
  Nastaveni firewallu (2)

 6. Potom v oddíle "Nastavení připojení k síti" vyberte příslušný síťový adaptér a stiskněte tlačítko "Nastavení"
  Nastaveni site SP2

 7. Zapněte volbu "Povolit příchozí zprávy z požadavkem na odezvu"
  Nastaveni ping (2) SP2

 8. Potom potvrďte OK a v předchozí obrazovce v oddíle "Protokol ICMP" stiskněte tlačítko "Nastavení"
  Nastaveni site SP2

 9. Zapněte volbu "Povolit příchozí zprávy z požadavkem na odezvu"
  Nastaveni pingu SP2

Windows XP Service Pack 1

Windows XP bez service packu nebo se service packem 1 mají trochu jinak udělaná okénka pro konfiguraci (SP2 mění především firewall).
 1. V Ovládácích panelech spustíte Síťová připojení
  Nastaveni site

 2. Z nabídnutého seznamu vyberte "Přípojení k místní síti", jste-li přípojení přes domovní LAN nebo pomocí HW AP. Pokud Vám anténa vede přímo do počítače, do bezdrátové karty, bude připojení uvedeno jako "Připojení k bezdrátové síti". Na ikonku poklepejte myší a otevřete. Na okně, které vyskočí stiskněte tlačítko "Vlastnosti".
 3. Pokud nepoužíváte sdílení disků Windows (doporučujeme nesdílet), vypněte položky "Klient sítě Microsoft" a "Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft".
  Mistni sit

 4. Přejděte na záložku "Upřesnit". Nemáte-li zatrženou volbu "Chránit počítač a síť...", zapněte ji. To zapne firewall, který zvýší bezpečnost Vaší stanice.
  Nastaveni firewallu

 5. Stále na záložce "Upřesnit", stiskněte tlačítko "Nastavení", a v novém okně přejděte na záložku "ICMP".
 6. Zapněte volbu "Povolit příchozí zprávy s požadavkem na odezvu".
  Nastaveni ICMP

Výše uvedeným postupem zvýšíte zabezpečení Vaší stanice před útokem virů a hackerů. Povolením ICMP zpráv zároveň ulehčíte život svému správci.

Windows Vista

Pokud jste z nějakého důvodu někým donuceni používat Windows Vista, zkuste návod na https://twiki.klfree.net/twiki/bin/view/Navody/PingVista
Pokud nepomůže - kontaktujte dodavatele svého operačního systému.

[Akt. známka: 2,02 / Počet hlasů: 43] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Svatopluk Dědic (Belgarat) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server