Dnešní datum: 17. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

08. Technika a návody

* Nastavení OvisLink WL-1120AP (update 8.8.2005)

Vydáno dne 06. 08. 2004 (137177 přečtení)

Hardwarové AP je užitečná věc, pokud chcete připojit ke klfree více počítačů nebo máte daleko od antény k počítači. Tento článek popisuje jeho konfiguraci v režimu klient.

Update 3: Změněny IP adresy, aby odpovídaly přečíslované síti. Přidán popis Site Survey, uložení a obnovení konfigurace. Upraveno nastavení Spanning Tree.

Update 2: Přidal jsem návod, jak nastavit heslo.

Update: Nějak jsem si nevšiml, že se článek objevil na webu, i když ještě nebyl dopsaný. Proto byl více matoucí než informující. Teď už je to snad lepší. Sorry.

Hardwarové AP je malá, nenápadná krabička, ke které se připojí WiFi anténa, Ethernetový kabel, napájecí zdroj, a to je vše, co je potřeba k fyzickému připojení do sítě klfree. Zbývá ale AP nakonfigurovat. V tomto článku se dozvíte, jak na to v případě, že máte jeden nebo více počítačů s Ethernetovými síťovými kartami, které chcete připojit do sítě klfree.

Terminologická poznámka: Ve většině jiných článků znamená AP (Access Point - přístupový bod) jeden z přístupových bodů sítě klfree. V tomto článku bude znamenat onu modrou krabičku, kterou jste si pořídili a nyní se snažíte ji rozchodit, nebude-li výslovně uvedeno jinak.

1. krok - fyzické připojení

Pokud připojujete jen jeden počítač, stačí spojit Ethernetovým kabelem (nekříženým) jeho síťovou kartu s konektorem LAN1 na AP. Připojujete-li počítačů více, budete potřebovat hub nebo switch, ke kterému se připojí všechny počítače a LAN1 AP. Pak připojte WiFi anténu (vím, tohle by vydalo na samostatný článek, který možná někdy napíšu), napájecí zdroj, a je hotovo.

2. krok - reset AP

K tomuto kroku se možná budete několikrát vracet. AP lze resetovat dvěma způsoby:
Tvrdý reset - při něm se vymažou vaše nastavení a obnoví tovární konfigurace. Tento reset je například potřeba, když se spletete v nastavení a AP se s vámi přestane bavit. Provede se tak, že stisknete (vhodným párátkem apod.) tlačítko RESET na AP, a podržíte jej stisknuto alespoň 10 sekund.
Obyčejný reset - zůstanou zachována nastavení. Je potřeba, pokud se při běžném provozu AP "zakousne". Provede se tak, že stisknete RESET a podržíte cca 4 sekundy.
Pokud by se AP z nějakého důvodu nepovedlo vyresetovat ani tvrdým resetem, zkuste odpojit napájení, znovu ho zapojit, a pak tvrdý reset.

3. krok - nastavení

Veškerá další konfigurace AP se provádí z počítače pomocí webového prohlížeče. AP v sobě obsahuje malý webový server se stránkami plnými různých nastavení. Po prvním zapnutí a po tvrdém resetu je tento server (a celé AP obecně) dostupný na IP adrese 192.168.100.252. Tuto adresu je zapotřebí změnit na adresu, kterou pro AP dostanete přidělenu od Sdružení.

3.1 - nastavení počítače

Na počítači, který je k AP připojen, nastavte TCP/IP parametry síťového připojení (Ethernetové karty) takto:
IP adresa: 192.168.100.251
Maska sítě: 255.255.255.0
Ostatní parametry nemusíte vyplňovat, nejsou v tuto chvíli potřeba. Nyní stačí spustit webový prohlížeč a napsat do něj adresu http://192.168.100.252 a měla by se vám zobrazit úvodní obrazovka konfigurace AP (kliknutím na obrázek se zobrazí větší):
0

3.2 - nastavení TCP/IP

V menu vyberte TCP/IP a potom Basic. V obrazovce, která se objeví, vyplňte následující údaje:
tcpip_basic

IP Address: IP adresa pro AP přidělená sdružením
Subnet Mask: Maska sítě přidělená sdružením
Default Gateway: Adresa brány přidělená sdružením
DHCP Client: Disabled
802.1d Spanning Tree: Disabled
Ostatní nastavení neměňte.

Nastavení potvrďte stiskem "Apply Change". V tuto chvíli AP zdánlivě přestane komunikovat, neboť se právě změnila IP adresa, na které je dostupné. Nastává čas znovu změnit konfiguraci připojeného počítače.

3.3 - nastavení počítače ještě jednou

Parametry TCP/IP protokolu svázaného s Ethernetovou kartou v počítači nyní můžete nastavit tak, jak je pro správnou funkci počítače v síti klfree potřeba. O tomto nastavení pojednávají jiné články. V krátkosti, je třeba nastavit:
IP adresa: IP adresa pro počítač přidělená sdružením (pozor, bude se lišit od adresy přidělené pro AP!)
Maska sítě: Maska přidělená sdružením (bude stejná pro počítač i AP)
Výchozí brána: IP adresa brány přidělená sdružením (stejná pro počítač i AP)
DNS server: 10.102.0.252

3.4 - základní nastavení WiFi

Opět otevřte prohlížeč a připojte se k AP. Adresa, kterou do prohlížeče zadáte, už ale bude jiná - bude to IP adresa APčka, kterou vám přidělilo sdružení a kterou jste nastavovali v kroku 4.2. Opět se objeví úvodní obrazovka AP a menu. Nyní je třeba nastavit parametry bezdrátového připojení. Z menu vyberte Wireless a potom Basic:
3
Proveďte následující nastavení:
Mode: Client
Network type: Infrastructure
SSID: SSID přípojného bodu klfree, na který míří anténa vašeho APčka. Většinou má tvar kLfREE-něco. Je potřeba ho zadat přesně, jinak se s ním vaše AP nedomluví.
Potvrďte nastavení.

Nechcete-li opisovat SSID, můžete využít funkci Site Survey. Nejprve podle předchozího postupu nastavte režim Client a typ sítě Infrastructure. V menu zvolte Wireless a Site Survey. Stiskněte tlačítko Refresh. Zobrazí se seznam přípojných bodů, které AP slyší. Pomocí výběrových tlačítek ve sloupci Select zvolte přípojný bod, ke kterému se budete připojovat. Stiskněte tlačítko Connect.

sitesurvey

Upozornění: hodnoty ve sloupci Signal, co se tváří jako údaj o síle signálu, jsou ve skutečnosti víceméně náhodné a nevypovídají vůbec o ničem. Rozhodně je nelze použít pro zaměření antény ani pro kontrolu, jak "dobře" je přístupový bod "slyšet".

Od této chvíle byste měli být schopni z počítače připojeného k AP přistupovat k Internetu. Zkuste to - pomocí příkazu ping ověřte, zda reaguje vaše AP, zda reaguje AP sítě klfree ke kterému jste připojeni, a pak nějakou adresu někde v Internetu.

I když připojení funguje, nejsme ale ještě hotovi.

3.5 - další nastavení WiFi

V síti klfree se používají směrové antény. U zařízení, ke kterým jsou takové antény připojeny, je NEZBYTNÉ dbát na dodržování limitů vyzářeného výkonu, které v tzv. "generální licenci" stanovil Český telekomunikační úřad.

Kontrola, zda vyzařovaný výkon nepřekračuje limity, nemusí být jednoduchá. Většinou se ale stačí řídit jednoduchou zásadou - nevysílat výkonem větším, než je pro funkčnost spojení nezbytně nutné.

Z menu nyní vyberte Wireless a Advanced:

4
U položky Tx Power Level vyberte co nejnižší nastavení, při kterém spojení funguje. K dispozici je 5 hodnot od Highest (nejvyšší) po Low (nejnižší). Nejvyšší hodnotu (Highest) nepoužívejte - jednak téměř určitě překročíte limity povolené generální licencí, a také má AP při tomto nastavení tendenci chovat se poněkud ošklivě a rušit ostatní zařízení poněkud více, než je zdrávo.
Změny je třeba potvrzovat tlačítkem Apply Change.

3.6 - heslo

Vaše AP většinou dostane od sdružení IP adresu, která je viditelná z celé sítě Klfree. Je proto vhodné přístup k němu chránit jménem a heslem, aby se v jeho nastavení nějací nenechavci nešťourali.

Z menu vyberte Other a Password:

11
Do pole User Name zadejte nějaké uživatelské jméno. Do pole Password zadejte heslo (budou se zobrazovat jen hvězdičky nebo tečky). Doporučuji ve jménu ani heslu nepoužívat českou diakritiku. Do pole Confirmed Password zadejte ještě jednou totéž heslo pro kontrolu. Pak již stačí klepnout na Apply Change.

Uživatelské jméno a heslo si někde poznamenejte. Pokud byste náhodou jméno nebo heslo zapomněli, nezbývá Vám, než provést tvrdý reset a pak všechno nastavit znovu.

3.7 - uložení nastavení

Nastavení AP si můžete zazálohovat do souboru na svém počítači. Stačí v menu zvolit Other a Save/Reload Settings. Nastavení uložíte tlačítkem Save.... Uložený soubor s nastavením má název config.dat.

Pokud budete někdy potřebovat nastavení obnovit (například po tvrdém resetu), vyberte soubor, do kterého jste nastavení uložili (tlačítko Browse...) a stiskněte tlačítko Upload. Měla by se zobrazit potvrzující zpráva, kterou potvrdíte stisknutím tlačítka OK.

saverestore

4. Hotovo

Teď je již vše nastaveno tak, jak má být.

Uvítám, když se mi svěříte se svými úspěchy či neúspěchy a přispějete radami, jak tento návod ještě vylepšit. Můžete mi poslat mail na adresu uvedenou pod článkem nebo přidat komentář.

Také děkuji Soptíkovi z Vinařic, který dal popud ke vzniku tohoto článku, pomáhal při jeho tvorbě a jehož Ovislink sloužil jako pokusný králík. Děkuji i ostatním, kteří mi poslali připomínky a návrhy k doplnění tohoto článku.

Joe

Další informace

Hezký článek o WL-1120AP na www.elity.cz
Stránky výrobce

Copyright © 2005 Josef Hlaváč. Všechna práva vyhrazena. Článek smí užívat členové Sdružení Klfree.net a jiné fyzické osoby pro svou osobní potřebu. Veškeré jiné užití podléhá předchozímu písemnému souhlasu autora. Kontakt - joe zavináč hw tečka cz.


[Akt. známka: 2,62 / Počet hlasů: 34] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Josef Hlaváč (Joe) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server