Dnešní datum: 17. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

05. Informace

* Nejsem připojen, ale připojit se chci (staré)

Vydáno dne 29. 05. 2004 (14896 přečtení)

Je nesporné, že si každý zájemce o připojení bude zprvu klást různé otázky, které se způsobu připojení ke komunitní síti klfree týkají. Tento mini-faq přináší na některé takové otázky odpovědi.

Q: Co je to Wi-Fi, co je to AP, co je to Node, co je to Site?
A: Wi-Fi je zkratka pro "Wireless Fidelity," což je bezdrátová komunikační technologie. AP znamená "Access Point," neboli přístupový bod. "Node" znamená uzel, přístupový bod není jen "anténa", ale i spousta další techniky okolo, která směruje provoz na síti. "Site" je zastřešující název pro všechnu nainstalovanou techniku v daném místě.

Q: Síť Sdružení je Internet?
A: Ne, síť Sdružení je intranet. Členové Sdružení se společně připojují do intranetu, který je připojen k Internetu. Není to stejné, jako připojení modemem přes ISP, kdy se vaše počítače připojovaly k Internetu přímo. Ale intranet je jen mezičlánek, kterým je zprostředkován přístup k Internetu.

Q: Budu-li připojen k síti Sdružení, budu mít přístup na Internet?
A: Ano, ovšem za předpokladu, že budeš dodržovat platební kázeň. Sdružení není výdělečná firma ani charita a nemá finanční prostředky na sponzorování neukázněných členů. Za konektivitu musí Sdružení platit komerční firmě. Nežijeme v komunismu, kde je všechno zadarmo. FREE v názvu rovněž neznamená zadarmo, ale svobodně, bez diktátu cen jistou nejmenovanou firmou, která má na trhu monopol na dráty.

Q: Můžeme se připojit s kamarádem a společně sdílet jedno připojení za jedny peníze?
A: Ne. Musíte se oba stát členy Sdružení a oba přispívat na konektivitu.

Q: Mohu použít všesměrovou Wi-Fi anténu, případně "pendrek" nebo tzv. "plechovku?"
A: Ne. Není v zájmu Sdružení, aby jeho členové rušili své okolí nesměrovými anténami. Pro připojení vzduchem je povinnost použít směrovou anténu.

Q: Na koho padá starost se zajištěním povolení nainstalovat na střechu našeho činžovního domu Wi-Fi anténu?
A: Na vás.

Q: Mám zájem o připojení. V domě jsem přemluvil dalších 6 lidí. Z domu je přímá viditelnost na AP. Jakým způsobem se tedy můžeme připojit?
A: V tomto případě vlastní Wi-Fi připojení zrealizuje Sdružení, vy se "jen" připojíte pomocí ethernetu (=do počítače si koupíte síťovou kartu v ceně od cca 150 Kč, pokud jí tam ještě nemáte). Sdružení Vám dodá na vlastní náklady anténu, potřebný koaxiální kabel s konektory a Wi-Fi pojítko (montáž je na dohodě: buď jí provedete Vy nebo někdo ochotný ze Sdružení, ale až bude mít volný čas - není za to placen). IP adresy pro vaše počítače, masku sítě a adresy DNS serverů a brány vám přidělí Sdružení. Ethernetový rozvod po domě si musíte zajistit na vlastní náklady (Sdružení poradí, případně pomůže, ale nezaplatí).

Q: Mám zájem o připojení. V domě jsem bohužel nepřemluvil nikoho dalšího a bydlím až v přízemí, odkud na přístupový bod (AP) nevidím. Ze střechy ale je na AP vidět. Jakým způsobem se tedy mohu připojit?
A: Způsob připojení ovlivňují tyto faktory: vzdálenost tvé antény od AP a vzdálenost tvé antény od tvého počítače. V případě krátkých vzdáleností lze postupovat podle již dříve zveřejněných informací jak propojit počítač s anténou. V případě, kdy je některá ze vzdáleností příliš velká, lze uplatnit tzv. hw ap, kdy je anténa spojena s hw ap krátkým koaxiálním kabelem a hw ap je spojeno s počítačem klasickým ethernetem (UTP, STP až do délky 100 m). Například Wi-Fi anténa může být na strojovně výtahu a hw ap ve strojovně výtahu, koaxiální kabel pak lze mít opravdu v minimální délce (=nízký útlum = kvalitní nezarušená komunikace). Výhoda tohoto řešení spočívá i v tom, že pokud se časem najde další zájemce/zájemci o připojení z vašeho domu, stačí dokoupit ethernet switch (v cenách od cca 400 Kč), propojit ho s hw ap a počítače zájemců připojit na switch. Pořizovací náklady na připojení s hw ap jsou ale "trochu" vyšší než prosté propojení Wi-Fi anténa - kabel - PCI Wi-Fi karta. V žádném případě se ale nevyplatí, zrovna na tomhle šetřit!

Q: Mám zájem o připojení, ale mám několik počítačů vzájemně spojených do malé domácí sítě.
A: Řešení je stejné jako předchozí: anténa - koax - hw ap - ethernet - switch - počítače. Je ale nezbytné dodržet tyto podmínky:
  1) IP adresy pro tvé počítače a tvůj další hardware, stejně tak jako masku sítě a adresy DNS serverů a brány ti přidělí Sdružení;
  2) na žádném zařízení (počítače, router, hw ap) nesmí být nastaven zákaz odpovídat na PING;
  3) pokud chceš využít směrovač nebo firewall, můžeš, ale jen takový, který dokáže směrovat IP pakety mezi WAN a LAN rozhraním bez použití techniky překladu všech LAN IP adres na jednu WAN IP adresu (Provozním řádem Sdružení je zakázán NAT a PAT);
  Pokud ti přidělené adresy z nějakého technického důvodu nevyhoví, pak nezbývá, než najít nějaký oboustranně přijatelný kompromis (od toho jsme lidi, abychom se domluvili).

Q: Pořád mi není jasné, co je to "hw ap", kde se to dá koupit a za kolik.
A: hw znamená "hardware" a ap znamená "Access Point." Požadavky na hw ap jsou následující:

  • musí podporovat normu IEEE 802.11b
  • musí být připojeno na externí anténu
  • musí podporovat režim Client (Wireless Client mode)
  • musí mít možnost regulovat výstupní vysílací výkon

Sdružení důrazně doporučuje používat pouze osvědčené typy hw ap, které jsou prověřené časem a jsou s nimi dobré zkušenosti. Pokud budete chtít za každou cenu nějakého "exota", počítejte s tím, že vám s nastavením ani v případě jakýchkoli problémů nikdo neporadí.

Q: Lze jako hw ap použít D-Link DWL-700AP?
A: Nelze, verze z roku 2003 má nedostatky, které technicky znemožňují jeho připojení do sítě Sdružení.

Q: Je na internetu nějaké místo, kde se lze o Wi-Fi dozvědět víc a případně se i přeptat (česky)?
A: Míst je mnoho, nejjednodušší je začít na czfree.net a přihlásit se to tamní konference. Po vzoru CZFREE vznikají další neziskové metropolitní sítě.

Q: Sehnal jsem si potřebné vybavení Kdo mi ho namontuje a zprovozní?
A: Ty sám, nebo tvůj šikovnější kamarád. Nebo živnostník či firma, kterou si na to objednáš.

Q: Četl jsem na www, že hw ap značky D-LINK nají problémy. Co je na tom pravdy?
A: Staré typy zřejmě problematické byly, ale například můj D-LINK DWL-900AP+ (rev C2, fw 3.02) běží v jednom kuse od listopadu 2003 a ani jednou se nezasekl (připojen do switche OvisLink). Celé zařízení (hw ap, 2 switche, router, server) je na UPS trvale v chodu. Pro 900AP+ existuje i novější firmware, ale s tím jsou právě v modu klient špatné zkušenosti, takže mé doporučení je používat osvědčený firmware 3.02 až do doby, než se výrobci podaří vytvořit bezchybnou verzi. Firmware je ke stažení například zde, zde a zde.


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 14] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Roman Štec (K5) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server