Dnešní datum: 17. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

05. Informace

* Jsem připojen a tak se ptám (aktualizováno)

Vydáno dne 30. 05. 2004 (20492 přečtení)

Čerstvě připojení členové Sdružení musí zdolat několik prvotních nástrah v nastavení sítě, pošty atd. Tento mini-faq se jim v tom pokusí pomoci.

Q: Jsem čerstvě připojený přes Wi-Fi a mám problém s poštou. Dosud jsem používal dial-up připojení přes můjbývalýisp a pošta mi fungovala. Teď když chci odeslat poštu tak mi to hlásí nějakou chybu. Co s tím?
A: s největší pravděpodobností odesíláš poštu přes smtp.tvůjbývalýisp.cz tvého bývalého ISP a ten má nejspíš SMTP server vyhrazen jen pro zákazníky, kteří využívají jeho konektivitu. Proto musíš ve svém poštovním programu změnit smtp server na server Sdružení. Pozor, adresu pop3 serveru ale neměň!

Q: Jsem čerstvě připojený přes Wi-Fi a když procházím okolní počítače (mám Windows 95/98/ME), vidím počítače svých sousedů, ale i počítače úplně cizích lidí. V některých případech mohu číst (a dokonce i měnit a mazat) jejich soubory. Znamená to, že i oni mohou dělat to samé v mém počítači?
A: Pokud tomu nezabráníš, tak ano, mohou. A tebe jistě zajímá, jak to zařídit, aby nemohli.

Nejjednodušší a nejrychlejší řešení: ve vlastnostech sítě odeber Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft a zruš vazbu TCP/IP protokolu na Klienta sítě Microsoft.

Konkrétní kroky pro úplné laiky:

Klepni pravým tlačítkem myši na ikonku "Okolní počítače" a v nabídnutém Menu klepni levým tlačítkem myši na položku "Vlastnosti".

Klepni levým tlačítkem myši na položku "Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft" a pak stiskni na obrazovce tlačítko "Odebrat". Poté klepni levým tlačítkem myši na položku "Protokol TCP/IP" a pak stiskni na obrazovce tlačítko "Vlastnosti".

Zde zruš fajfku Klient sítě Microsoft (případně obě fajfky) a dej OK. Poté zase OK a nakonec potvrď restart Windows.

Poznámka: v případě Windows 2000 je to podobné. V případě Windows XP lze použít lepší řešení: zapnout na síťovém rozhraní firewall (nezapomeň ale povolit PING):


Vypnutí sdílení ve Windows 2000/XP


Zapnutí brány firewall ve Windows XP

jiné řešení: chceš-li sdílet jen konkrétní složku a jen pro někoho, pak ji nasdílej s heslem. Veškerá ostatní sdílení zruš a zakaž sdílení tiskárny.

softwareové řešení: nainstaluj si Kerio Personal Firewall nebo Sygate Personal Firewall (pro domácí použití jsou zdarma) nebo cokoli podobného (Zone Alarm, Black Ice, Norton Personal Firewall, McAfee Personal Firewall,...) a nakonfiguruj podle svých potřeb.

hardwareové řešení: do cesty mezi hw AP a switch postav broadband router/firewall nebo počítač v téže roli. Možností je nepřeberně. Je zde ale jedno velké ALE. Levné routery umí zpravidla pouze základní NAT a PAT, které Provozní řád Sdružení nedovoluje v síti klfree používat.

Z existujících HW produktů umí routovat bez překladu adres:

U dalších se na to nelze spoléhat:

V případě počítače (s dvěma či více síťovými kartami) v roli routeru/firewallu, lze využít některou z mnoha desítek Linuxových distribucí, vhodnější jsou ale specializované minidistribuce nebo konkrétní řešení, jakými jsou například:

Například m0n0wall není vůbec hardwareově náročný: běhá na 486ce s 32MB RAM bez hard disku, klávesnice a VGA karty. Takže lze použít i vyřazený šrot :-)

Poznámka: v případě, že se rozhodneš použít router, je dobré se pro něj rozhodnout dříve, než ti Sdružení přidělí IP adresy. V případě použití routeru ti Sdružení přidělí IP adresy pro hw AP a WAN rozhraní routeru a pro stanice ti přidělí určitý subnet (nebudeš pak mít důvod uchylovat se k NAT a PAT). Pokud se pro router bez NAT rozhodneš dodatečně, musíš si zažádat o přidělení nových IP adres.

Q: D-Link DWL-900AP+ může fungovat jako DHCP server. Mohu toho využít?
A: Ne, protože tento DHCP přiděluje IP adresy "na všechny strany," tedy jak do ethernetu i do Wi-Fi. Tím pádem by přiděloval tvé IP adresy i cizím počítačům v síti Sdružení.

Q: Postavil jsem si router, mám přidělen subnet, mohu použít router jako DHCP server?
A: Ano, ale jen na LAN rozhraní.

Q: Chci si koupit D-LINK DI-604, lze ho používat v síti Sdružení?
A: Ano. Ne. Nesplňuje požadavek Provozního řádu Sdružení o zákazu NAT.


[Akt. známka: 1,14 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Roman Štec (K5) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server