Dnešní datum: 17. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

05. Informace

* Rudá záře nad Kladnem

Vydáno dne 24. 10. 2004 (12580 přečtení)

V sobotu 23.10. jsme rozsvítili dvě červená světla optického pojítka Ronja na AP Silver a Hvězdě. Výsledkem je experimentální 10Mbit fullduplex spoj. Že to opravdu nebyla lehká práce, to se vám budu snažit alespoň trochu přiblížit.

ronja-detail

Začneme nejlépe od začátku a to tím, co to Ronja je. Z anglického názvu této technologie „Reasonable Optical Near Joint Access“ je zřejmé, že jde o datový optický point-to-point spoj. Technologie Ronja se šíří volně (pod licencí GPL/GNU). Proto mohl Flashx velmi levně vytvořit tento pokusný spoj. Jako vysílač se používá svítivá červená dioda. A nyní již přejděme k tomu, co se vlastně dělo…

15:10 – xtom, Převor a já (Mr.Gespant) jsme dorazili na AP Silver, kde na nás již čekali Tom733, Ivo Panáček a FlashX. S nadějí a očekáváním (někteří z nás s pesimismem, vzhledem k předchozím zkušenostem při prvním pokusu Ronji na spoji Štěpka – Midway, který byl neúspěšný z důvodu problémů s ohniskem a vzdálenosti spoje) jsme vystoupali na střechu domu, kde je umístěno AP Silver. Samotnou instalaci Ronji předcházeli přípravné práce, jejíž jednou součástí bylo i provrtání panelu, pro protažení kabeláže. Na to ale byl potřeba žebřík, takže naše řady rozšířil asi v 15:45 Belerby (s žebříkem :-)). Vrtání ale bylo prvním úskalí této instalace. Ač jsme byli vybaveni celkem dobrým vrtákem i vrtačkou, která nakonec ale přece jen nevydržela a rukojeť zůstala Ivovi v ruce, panel odolával značnou dobu, ale asi po hodině usilovné práce se povedlo při vrtání z obou stran dosáhnout společného cíle. Díky fotodokumentaci od Tom733 je vidět i profukování vyvrtané díry. Vzhledem k zvláštním zvukovým efektům při této činnosti bylo o zábavu postaráno.

profuk

Přibližne 18:00 – Přidal se k nám Skudlik. FlashX a Belerby se pustili do přimontování a propojení dvou tubusů Ronji (vysílací a přijímací) na předpřipravené výložníky. Nyní již nic nebránilo rozsvícení červeného oka vysílací Ronji. FlashX zkoušel průměr světelného kužele na „pokusných objektech“ a byl zjevně spokojen… :-)

ronja - silver

Pomalu už se začalo stmívat, ale montážní práce na Silveru byly hotovy a tak jsme se odebrali k uspokojení základních potřeb do blízkého rychlého občerstvení. Zde se k nám připojil i Pavel Müller a došlo k rozdělení skupiny na dvě. Skupina A (Pavel Müller, Skudlik, Belerby, Mr.Gespant) se vrátila na Silver a skupina B (xtom, Tom733, FlashX, Převor a později i Ivo Panáček) se vozidly xtoma a Tom733 odebrali na Hvězdu, kde započali montáž. Ze Silveru jsme viděli jen pobíhaní světýlek po střeše, ale po necelé hodině (asi v 21:00) se rozsvítila červená i na střeše Hvězdy a mohlo začít zaměřování.

ronja - noc

Po asi 45 minutách zaměřování se začalo s přesným dolaďováním přijímačů pomocí voltmetru a počáteční naměřené hodnoty byly takřka zoufalé, zčásti i díky poryvům větru a nestandardnímu upevnění tubusů. Tři milivolty bylo maximum skupiny A, skupina B dosáhla, v tu chvíli pro nás neuvěřitelných, 18mV. Při takovýchto hodnotách bohužel nemohl projít ani jeden packet a tak nezbylo nic jiného, než aby Pavel Müller použil hrubou sílu a „pomohl“ přijímací Ronje s posunutím ohniska a během pár vteřin skupina A nastolila rekord 107mV. V tu chvíli nám již prošel první ping a vše se zdálo být na nejlepší cestě. Po předání zkušeností s „úpravami“ skupině B jsme dosáhli na obou spojích celkem stabilních 100-120mV. S maximalními hodnotami až 150mV. To už dostatečně stačilo k 0% packet loss a pingům v řádu 0.7ms. Maximální přenosová rychlost se pohybovala zatím do 8Mbit/s. Ronja se tedy nakonec umoudřila a celý spoj fungoval výborně. Na straně Hvězdy byl dokonce Weyoun přepojen ze své antény na Ronju a tak je tento spoj nejen pokusným spojem, ale i plně funkčním spojem.
Přibližne v 01:00 24.10.2004 došlo k ukončení prací a následnému přesunu skupiny A ke skupině B, kde na skupinu B již čekalo nemilé překvapení v podobě botiček na jejich vozidlech. I přesto se většina z nás odebrala na přípitek do Kokosu a posléze konečně domů…

bota1

bota2

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Tomáš Meisner (Mr.Gespant) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server