Dnešní datum: 17. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

08. Technika a návody

* Měření signálu sítě

Vydáno dne 20. 12. 2004 (38855 přečtení)

Změřit si sám signál sítě Sdružení není složité a zájemce tak může být připojen během jednoho odpoledne. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel.

Změřit signál, vybrat a koupit HW, zažádat o členství a dostat adresy. To je jednoduchý postup jak se stát součástí sítě Sdružení a mít i přístup na Internet.

Mnozí zájemci však stráví dlouhou dobu v první fázi. Měření signálu provádějí členové "party hic". Jsou to naši řadoví členové, kteří po odpoledním návratu z práce, či školy, vezmou svůj notebook a vydají se za zájemci o členství měřit. Tito ochotníci to dělají ve svém volném čase, který není neomezený. Většinou se navíc jedná o techniky Sdružení, kteří tráví další hodiny na střechách při instalacích a opravách našich bodů.

Proměření signálu není nutnou podmínkou připojení k naší síti. Pokud zájemce dodrží technické požadavky (zejména směrová anténa a klient s regulací výkonu), může se připojit sám a ihned.

Proč tedy měřit? Kromě toho, že získáte jistotu, že signál "tady opravdu je" (i když v současné době již takřka není v městě Kladně žádné místo, kde by náš signál nebyl), lze podle jeho síly doporučit i vhodnou anténu. Rozdíl mezi 14 dBi a 24 není jen finanční, ale i provozní. Například přiliš zisková anténa na krátkou vzdálenost způsobí problémy, s rychlostí přístupu, nejen jejímu provozovateli ale i všem v okolí. O připojení na různé pendreky, panelovky a doma vyráběné antény ani nemluvě.

Jak tedy signál správně měřit? Základem je HW - většinou notebook s WiFi zařízením a výstupem na externí anténu. Dále pak vhodný propojovací kabel a anténa (samozřejmě směrová). U celé sestavy je nutné znát i její celkovou ziskovost (anténa +, kabely -). Pokusy "měřit" signál na interní anténu, zabudovanou většinou v displeji notebooku, tedy připomínají spíše vyvolávání duchů.

Netstumbler - prehled Netstumbler - jedno AP Další podstatnou částí měřícího systému je SW. Uživatelé Linuxu mohou použít například osvedčenou utilitu wavemon či prosté iwlist wlanX scanning, uživatelé Windows použijí nejspíše program NetStumbler. Jeho ovládání je jednoduché a intuitivní.

Uvidíte, že v éteru nad Kladnem je opravdu plno. Body, které provozuje Sdružení poznáte podle prefixu "kLfREE-", s vyjímkou "kLfREE-JAPAN" a "kLfREE-JNN".
Názvy většinou korespondují s názvy nodů, uvedemými v mapě sítě. V případě pochybností je tu mail technici@klfree.net.
Názvy ve formátu "kLfREE-něco-něco" většinou označují peer (Ad-Hoc) spoje mezi jednotlivými AP. Na ně se zájemci připojovat nemohou. Vyjímkou je treba "kLfREE-vezak-jih" - to je název plnohodnotného přístupového bodu.

Jen pro úplnost dodávám, že, jako u všech radiových zařízení, je nutno dát pozor na polarizaci antén. Pro teoretický rozbor této problematiky existuje dostatek literatury. Stručně řečeno jak vysílací, tak i přijímací anténa musí být natočeny shodně. Tedy vertikálně (svisle), nebo horizontálně (vodorovně).
Polarizace antén na AP jsou různé. Při měření ji nejsnadněji zjistíte tím, že měřící anténu otočíte o 90 stupňů a signál se buď zlepší, nebo ztratí. Informace o anténách na AP Vám poskytnou také technici.

Poslední částí je samotný měřič, který musí výsledky vhodně interpretovat. Síla signálu se posuzuje v jednotkách dBm. Vzhledem k přepočtu přes fci log se jedná, při příjmu, o záporné číslo většinou mezi -30 a -90. S tím souvisí i parametr klientských zařízení - citlivost. Například nejrozšířenější OvisLink WL-1120 AP potřebuje pro udržení přenosu signalizační rychlostí 11 Mbps signál alespoň o síle -82 dBm (pro spolehlivý přenos však alespoň -75). Pokud známe změřenou sílu signálu, ziskovost měřící sestavy a požadavky koncového zařízení lze tedy již doporučit vhodnou anténu (i s ohledem na ztráty v napáječi).

Další číslo, které by mělo měřiče zajímat je pozadí, či SNR. Pro příslušnou teorii odkazuji na literaturu. Stručně řečeno může být vhodnější připojit se na AP se sice slabším signálem, ale lepším SNR. Stejně tak poloha antény může pozitivně tento poměr ovlivnit (napríklad zakrytí zadního vyzařovacího laloku stěnou a podobně).

Meřič by měl znát i strukturu sítě Sdružení, kapacity jednotlivých linek a obsazenost přístupových bodů. Že by měl znát jejich polohu a při pohledu ze střechy je poznat není snad ani nutné psát.

Doufám, že tento návod pomůže zájemcům rychleji a kvalitně se připojit. Případné nové zájemce o členství v "partě hic" velmi vítáme a rádi je naučíme jak tento postup aplikovat v praxi.

Pokud chcete, měření Vám provedou členové "party hic". Jen, prosím, berte ohled na jejich časovou vytíženost.


[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 10] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Tomáš Vokoun (Tom733) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server