Dnešní datum: 24. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

08. Technika a návody

* Klfree oslavilo Vánoce s Alcomou

Vydáno dne 28. 12. 2004 (8407 přečtení)

Ve čtvrtek 23. 12. 2004 parta techniků Klfree úspěšně zprovoznila právě zakoupený profesionální spoj značky Alcoma pracující v bezlicenčním pásmu 10 GHz. Tento spoj je majetkem Klfree. Toto je první významný krok k zásadnímu posílení páteřní sítě Klfree. Fotografie z instalace jsou v galerii.

Na přelomu listopadu a prosince zástupci Klfree vstoupili do jednání s českou firmou Alcoma, jež se specializuje na výrobu mikrovlnných spojů v licencovaných i bezlicenčních pásmech. My jsme je oslovili se zájmem o spoje pracující v bezlicenčním pásmu 10 GHz. Spoje pracující v licencovaném pásmu jsme zavrhli z finančních důvodů. Jednání se účastnili za radu hospodář Vít Hauptman (Vilík1) a radní pro výstavu sítě Tomáš Tichý (xtom), za techniky Stanislav Kinšt (FlashX) a Martin Šrotýř (Belerby). Podmínky kontraktu byly několikrát diskutovány radou a kontrolní komisí Klfree. Nakonec se nám podařilo dojednat zajímavé podmínky, které byly přijatelné jak pro radu tak i kontrolní komisi. Rada následně schválila nákup prvního spoje.

V půlce prosince jsme zařízení objednali a během týdne bylo připraveno k převzetí. Děkujeme FlashXovi za naftu, kterou věnoval Sdružení při převozu zařízení do Kladna. Zařízení jsme přivezli ve středu 22. 12. odpoledne. Během přebírání jsme kromě nutných formalit dostali také instalační rychlokurz. Zástupci firmy Alcoma nás varovali, že instalace je náročná a většinou se napoprvé nepovede ani proškoleným technikům. Bohužel další školení je až za měsíc... Velmi děkujeme za zapůjčení zařízení nezbytného pro instalaci a přesné zaměření spoje.

Vzhledem k důraznosti varování jsme se nakonec rozhodli zprovoznit spoj v laboratorních podmínkách... Ještě ve středu večer jsme antény vybalili, začali se s nimi seznamovat a hlavně jsme se připravovali na laboratorní test. Nakonec jsme stihli nastudovat a vykoušet zapůjčený spektrometr a test antén jsme odložili na čtvrtek ráno. Ještě dlouho do noci jsme totiž studovali dodanou dokumentaci a manuály...

Běhěm čtvrtečního dopoledne se nás několik sešlo ve skladu Klfree. Vyzkoušeli jsme si konfiguraci antén pomocí dodaného software, vyzkoušeli jsme si proměřování kanálů pomocí spektrometru a hlavně zprovoznili zařízení v módu bridge a konečně skrz to pustili data. Test byl hladší, než jsme očekávali ;-) Během oběda v Kokosu jsme dořešili podrobnosti okolo instalace a vyrazili jsme na body Rebeca a Silver.

Jedna skupina vyrazila na Rebecu. Rebeca je dvojice paneláků v Hřebečské ulici, je to významný tranzitní bod, který dodává konektivitu Buštehradu, Lidícím, Hřebči, Makotřasům, Kněževsi, Hostouni a okolí. Značíme je Rebeca I a Rebeca II. Předchozí instalace byla na Rebece I, nicméně Alcomu jsme se rozhodli umístit na Rebecu II, kvůli lepšímu výhledu.

Instalace na Rebece měly být zároveň propojeny optickým převěsem - chtěli jsme otestovat technologii před jejím nasazením za obtížnějších podmínek. Bohužel dodávka zařízení od dodavatele se zpozdila, proto jsme provizorně domy spojili UTP kabelem a optický převěs bude realizován v následujících dnech.

Držák na anténu na Rebece jsme si nechali vyrobit a instalovali jsme jej o pár dní dříve... Zbývalo tedy přidelat anténu na držák, natáhnout kabeláž, udělat elektroinstalaci a nakonec vše zapojit.

Druhá skupina vyrazila na Silver. Silver je náš hlavní bod v Americké ulici - přístupový bod do Internetu, distribuuje se z něj konektivita řadou spojů na různých technologíích. Anténa musela být umístěna na stejný stožár, jako jsou antény, kterými máme přivedenou konektivitu. Aby se nová anténa vešla na tento stožár, tak jsme museli přemístit peerovou anténu otočenou na Pražskou. Navíc vytánout anténu, která váží 22 kg do několikametrové výšky není úplně jen tak - naštěstí na takové věci máme šikovné horolezce Převora a Pavla Mullera, bez nich bychom to tam sami stěží dostali. Potom už jen natáhli kabeláž a zažízení zapojili.

Zapůjčeným spektrometrem s trychtýřovou anténkou jsme ověřili, že vybrané kanály ve vybrané polarizaci jsou skutečně volné, tedy že nikdo nebude rušit nás ani my nikoho jiného. Na takto krátkou vzdálenost to takřka nemohlo dopadnout ani jinak - neboť antény vysílají ve velmi úzkém kuželu - který na druhé straně měl jen několik metrů. Proto se za nejobtížnější úkol považovalo zaměřování spoje.

Jak jsme se dozvěděli, tak je velmi důležité se nenechat zmást spektrometrem a opravdu zaměřit nejsilnější signál. Vyzařovací spektrum má totiž postranní laloky, na kterých se dá víceméně také fungovat... ale při ošklivějším počasí se mohou dostavit problémy.

Zužitkovali jsme množství zkušeností získaných při zaměřování naší Ronji. Od oka jsme spoj přibližně zaměřili, dokonce jsme navázali spojení, ale signál byl slabý. Zaměřování na maximální signál bez spektrometru by opravdu dost dobře nešlo - neboť záleží na každé desetince milimetru. Po několika iteracích zaměřování na maximální signál jsme na obou stranách dotáhli šrouby. S pomocí diagnostického software jsme zkontrolovali, že spojení jede výborně a vyrazili jsme k domovu.

Z pohodlí domova jsme vzdáleně upravili routování tak, aby data mezi Rebecou a Silverem šla přímo a ne oklikou přes Stockholm jako doposud. Ihned bylo patrné odlehčení. Provedli jsme zátěžové testy, se kterými jsme byli velmi spokojení. Přes spoj skutečně protékalo výrobcem deklarovaných 16 Mbps a ping z Rebecy na Gate - brána do Internetu - byl užasných půl milisekundy i při plném zatížení.

Večer v našem oblíbeném Kokose probíhala "Alcoma Party", kde technici slavili úspěch do pozdních nočních hodin.

Všem zúčastněným, kteří neváhali tento vánoční čas věnovat Klfree, velmi děkuji. Instalace na Rebece se zúčastnili - Stanislav Kinšt (FlashX), Martin Mezera (Space), Martin Šrotýř (Belerby), Tomáš Tichý (xtom), Tomáš Vokoun (Tom733), instalace na Silveru se zúčastnili Vít Hauptman (Vilik1), Pavel Müller (PM), Jakub Müller (junior), Michal Převorovský (Převor).


[Akt. známka: 1,80 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Tomáš Tichý (xtom) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server