Dnešní datum: 19. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

08. Technika a návody

* Nová verze Klfree Debian 2.0

Vydáno dne 28. 08. 2005 (12265 přečtení)

Po dlouhých odkladech je v testovacím provozu k provozním testům a závěrečné fázi dotváření distribuce OS Klfree Debian v2.0. Proč to tak dlouho trvalo a co bude nového ?

Jádro z řady 2.6.x

Srdce každého OS tvoří tak zvané jádro (případně mikrojádro, podle velikosti) systému - kernel, mikrokernel. V případě Klfree Debianu 1.x založeného na OS Debian Linux to bylo jádro řady 2.4. Aktivní vývoj této řady vývojáři ukončili už před 2 lety. Nové ovladače a nová vylepšení systému vznikají už pouze pro jádra řady 2.6.x. Do starších verzí se zapracovávají jen opravy chyb, výjimečně nové vlastnosti.

Nová řada jader OS Linux přináší mnoho významných změn v architektuře celého kódu jádra. Kód doznal mnohých zjednodušení a je tím pádem méně náchylný k chybám. Díky jinému mechanismu zamykání a synchronizace lze lépe paralelizovat výpočty, které na počítači beží. Tím se zvyšuje propustnost celého systému.

Klfree Debian 2.0 je opět (jak název napovídá) postaven na OS Debian, s jádrem 2.6.11. Kromě kompletního upgrade všech softwarových balíků na jejich současné verze pak nová verze Klfree Debian přináší:

Ovladače pro bezdrátové karty Atheros AR5212 a AR 5213

Bezdrátové karty výrobce Atheros Communications dokáží kromě "normálních" frekvencí, se kterými pracuje WiFi, operovat i v pásmu 5.7-5.8 GHz. Zde se dají dosahovat i podstatně vyšší přenosové rychlosti než na WiFi 802.11b - náš první spoj Stěpánka - Hvězda dokázal přenést až 2MByte/s. Nově pak ČTÚ uvolní od září frekvence 5.4-5.7 GHz. I na těch umějí karty Atheros pracovat. Zatímco na WiFi máme k dispozici pouze 3 skutečně nezávislé kanály pro vysílání, v novém pásmu to je celých 11 kanálů.

Použité ovladače jsou z otevřeného projektu MADWifi (Multiband Atheros Driver). Použitá verze je původně převzatá z OS FreeBSD a následně vývojáři MadWifi upravená pro OS Linux. Ovladače splňují požadavky ČTU na schopnost regulace výkonu a dynamickou volbu frekvence.

Nové ovladače pro ZCom XI-626

ZCom XI-626 jsou bezdrátové karty, které zajištují vysílání drtivé vetšiny AP Klfree.net. Nová verze ovladačů obsahuje (jak jinak) především opravy chyb a úpravy pro lepší spolupráci s novým jádrem. Dále pak, díky práci kolegy Thunder.m ze Sdružení Czela.net obsahují několik dalších úprav. Zejména umožnují nastavit citlivost příjmu signálu - a tím potlačit nežádoucí signály (rušení) v pozadí. Očekáváme mírné zlepšení u point-to-point spojů vedených na WiFi (např. z Kladna do okolních vesnic).

IPTables

IPTables je programový balík určený k rozpoznávání, třídění, filtrování a zpracování provozu na protokolech rodiny IP (pravidla pro zpracování se zapisují do tabulek, proto Tables). Balík vyvíjí a udržuje skupina vývojářů okolo projektu Netfilter.org. Verzí 1.3.2 se posouváme ve vývoji zhruba o rok a půl vpřed v porovnání s verzí, kterou Klfree dnes používá. Nově přidané metody pro zpracování zahrnují:
  • Rozpoznávání aplikačních protokolů (DC++, SkypeOut, ...). Směrovač pak může lépe posuzovat prioritu přenosu jednotlivých datových rámců. Balík pro rozpoznávání pochází z open-source projektu L7-Filter.
  • Rychlé sledování provozu pro IP adresy ze zadaných rozsahů. Dosud jsme to dělali způsobem náročnějším na výkon počítače.
  • Seskupování IP adres do skupin a rozpoznávání příslušnosti. Opět se jedná o zjednodušení a zrychlení zpracování, které nyní řešíme vlastními programy.

PERL

V předchozích verzích Klfree Debian je pro psání krátkých pomocných prográmků (tzv. skriptů) k dispozici jazyk PERL. Balík jsme však z důvodu omezeného místa na kartách CompactFlash redukovali na naprostý základ. V Klfree Debian 2.0 jsou už k dispozici všechny základní moduly PERLu, nadto také podpora pro šablony (kvůli snadnému generování informačních WWW stránek) a čtení konfiguračních souborů.

Co budeme ještě dodělávat

Před oficiálním vydáním nové verze OS Klfree Debian a její instalací na AP Klfree.net zbývá dokončit několik projektů:

Podpora pro dynamickou konfiguraci

Router pošle určenému serveru základní informace o IP sítích, které obsluhuje, server nazpátek zašle konfigurační informace, který router použije a zapracuje do svého nastavení. Tímto způsobem bude možno rozesílat informace o povolených IP adresách, resp. vazbě IP adresy na oprávněnou linkovou (MAC) adresu zařízení. Zvýší se tak bezpečnost sítě.

Traffic shaping

Kolega Skudlik pracuje na nové verzi systému pro řízení průtoku dat. Hlavním rysem je striktnější přidělování právě volné kapacity aktivním stanicím - základní kvóta a maximální rychlost se opět určuje podle statistiky provozu člena, jemuž stanice patří. V systému, který používáme nyní, se část logiky ponechává na pseudo-rovnoměrném rozdělování pomocí techniky Stochastic Fairness Queueing - což v některých případech nedává žádoucí výsledky. Testovací verze nového systému běží na AP Midway.east a AP Midway.

Diagnostika spojení

Routery mají rozšířenou konfiguraci, na základě které budou moci lépe otestovat okolí sítě a poskytnout alespon základní informace o závadě - například by mohly na stránkách oznamovat členům výpadky připojených páteřních spojů, případně jejich kvalitu.

Podrobné informace o provozu

Routery by měly zobrazovat podrobné informace o velikosti dat odeslaných či přijatých jednotlivými stanicemi a počtu spojení, která mají jednotlivé stanice otevřeny. Možná se podaří tuto statistiku zobrazovat i pro jednotlivé aplikační protokoly (Bittorrent, HTTP, SMTP, ...).

Banány a viry

Router by měl zobrazovat informace o tom, jaké "banány" (administrativní omezení) mají jednotliví připojení členové uděleny a proč. I ostatní členové, se kterými "hříšníci" sdílí radiovou frekvenci, se tak budou moci jednoduše dozvědět o zdrojích potíží.

Poděkování

Za neocenitelnou pomoc při vývoji distribuce bych rád poděkoval následujícím:
  • Skudlikovi, za práci a výzkum v oblasti řízení datových toků,
  • Thunder.m z Czely (který si doufám také článek přečte), za rady, zdrojové kódy a konzultace při sestavování distribuce,
  • Medwynovi, Jedjischovi, a dalším, kteří mi značně uvolnili ruce a poskytli potřebný čas převzetím dozoru nad sítí.

[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Svatopluk Dědic (Belgarat) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server