Dnešní datum: 19. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

05. Informace

* Chcete pomoci zlepšit chod sítě? Hlaste problémy!

Vydáno dne 10. 09. 2004 (12152 přečtení)

Jak jistě víte, síť Klfree.net neustále monitorujeme. Ale - žádný systém není dokonalý a to ani vzdáleně, a na síti jsou problémy, které takový test prostě nezachytí. Aby síť fungovala lépe, je třeba Vaše aktivní účast a takové věci ve vlastním zájmu nahlásit, PROTO:

Máte-li problém s přístupem k Internetu, neváhejte a ozvěte se.

Když budeme o Vašem problému vědět, můžeme jej společně s Vámi vyřešit. Když nám nic neřeknete, budeme ve spát ve sladké nevědomosti a klepat si na rameno, jak nám ta síť funguje.

Není normální, že:

  • Vám prohlížeč tvrdí, že server nelze najít, ale včera jste jej prohlíželi
  • se WWW stránky načítají celé minuty, když je na nich hodně grafiky
  • se Vám stahuje pošta tak dlouho, že si mezitím uvaříte kávu
  • Vám rychlost stahování souborů nikdy nepřekročí 20 kByte/s
  • se nemůžete občas dostat na "svůj" přístupový bod
  • se jenom od Vás na Váš přístupový bod ztratí více než několik procent packetů
Nezapomeňte, že jiné jsou poměry ve večerní "špičce", kdy se většina uživatelů vrátí domů z práce a zasedne k počítači, a přes den či v noci. Ani tak ale není normální, že si nemůžete přečíst na Internetu noviny, či vyřizovat poštu.

Jak nejlépe dát vědět?

Nejlepší způsob je poslat e-mail na poruchy@klfree.net, nezapomeňte poslat svoje členské ID a případně adresu, v případě podezření na vadné spojení na Vaše AP také umístění a typ antény (v okně - směr, na střeše, ...). Samozřejmě, pokud se na Internet nedostanete vůbec, nepřipadá e-mail v úvahu, pak je vhodné poslat SMS na poruchový telefon.

Když budete používat poruchové číslo nevolejte je-li to možné, raději pošlete SMS. Hovor není vždy možné zvednout a informace se ztratí. SMS ale počká, až ji obsluha přijme - a předá technikům k vyřízení.

Co se bude dít dál?

Je možné, že obdržíte okamžitou odpověď, bude-li někdo z techniků právě vyřizovat poštu. Je ale možné, že se Vám nikdo neozve třeba několik hodin. To neznamená že Váš dopis skončil v koši. Dříve nebo později totiž skončí v naší databázi žádostí (http://gomen.klfree.net/bugzilla). V ní se dá snadno kontrolovat, zda byla vaše žádost vyřízena, případně jak postupuje.

Pokud se zaregistrujete, budete dostávat e-maily, kdykoliv někdo z techniků dopíše komentář, či změní stav žádosti (například na "vyřízeno"). Když se zaregistrujete, můžete Vaše požadavky zadávat přímo tam a zrychlit tak vyřízení (odpadne totiž přepisování z e-mailové schránky).

Musím poznamenat, že databáze není dosud počeštěná formulář není zrovna to, co byste nazvali "přehledný" - to se v budoucnu změní. O změnách na tomto poli Vás budeme samozřejmě informovat. Zatím je tedy přímý zápis žádostí do formuláře píše pro "tvrdší" povahy.

Výhody databáze

Možná si řákáte, proč přepisovat požadavky do jakéhosi formuláře nebo databáze, když se dají vyhledat v poštovní schránce. Je to pravda, ale v databázi
Můžeme zjistit jaké problémy jsou s konkrétním AP
To je výhodné, je-li plánovaná nějaká oprava. Akce se dá rozšířit tak, že vyřeší problémy zanesené v databázi. Ušetří se tak čas, zkrátí výpadky a stačíme udělat více.
Můžeme vyřizovat hromadně
Bude rychlejší, když se najednou vytřídí a vyřídí žádosti stejného druhu - např. žádosti o IP, o podsítě, ... než když se skáče z tématu na téma
Vy můžete sledovat postup
Všechny změny a čas změn se zapisuje a Vy můžete sledovat kdy co kdo udělal.
Je určena zodpovědná osoba
Po zjištění příčiny a vymyšlení způsobu nápavy se ustanoví zodpovědná osoba, která nápravu provede. Vidíte, kdo je zodpovědný za vyřízení Vaší žádosti.
Databáze "otravuje"
Každý den dostane technik zodpovědný za nevyřízenou žádost upozornění, že má nějaké nedodělky.
Víme (a Vy taky) jak stíháme či nestíháme
Podle počtu zadaných a vyřízených žádostí vidíte, zda je správa sítě zahlcená požadavky nebo je stíhá vyřizovat. Můžete nám s něčím pomoci, budete-li mít čas a chuť. Dobrovolníci jsou vždy vítáni.

Systémy, které nám pomáhají síť udržovat

Poznámka pro čtenáře přicházející ze sítě IK: Váš správce sítě smazal překlady jmen ze sítě Klfree z vnitřních DNS serverů, ale blokuje překlady jmen (např. gomen.klfree.net) prováděné přes veřejné DNS. Níže uvedené odkazy Vám proto nemusejí fungovat. Máte-li zájem problém řešit, obraťte se na Vašeho správce.

HotSaNic

Hotsanic je monitorovací systém, který sleduje buďto stroj, na kterém běží, nebo vzdálené stroje pomocí protokolu SNMP - ten podporuje kde co včetně některých typů hardwarových AP. Tady je ukázka grafu provozu na spoji Stockholm - Door za posledních 6 hodin:

Zde je stránka s grafy pro jednotlivé páteřní spoje a vytížení AP.

Nagios

Nagios je aktivní systém, který sleduje dosažitelnost případně parametry různých služeb a oznamuje výpadky. V Klfree.net je Nagios napojený na e-mailovou konferenci pro techniky a diskusní skupinu klfree.poruchy na našem news serveru, takže informace o výpadku se velmi rychle šíří. Takto vypadá přehledová mapka sítě:
Nagios

Samozřejmě informací je více - vstup do systému je zde. Pro přihlášení použijte jméno "guest", heslo je prázdné.

NTop

Sleduje zejména provoz jednotlivých počítačů, průměrné průtoky přenášených dat. Kromě toho také zaznamenává pro každý počítač v síti celkový objem přenených dat v intervalech 5 minut (po 3 dnech se údaje zprůměrují a s denním intervalem se uchovávají další měsíc atd). Zde je pro ukázku výřez formuláře s počítači seřazenými podle průtoku dat:
NTop - průtoky

Pro správu sítě jsou k dispozici informace o průběhu aktivity během dne a distribuci objemu dat mezi jednotlivé sledované služby.

Přístup do NTopu je zde


[Akt. známka: 3,14 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Svatopluk Dědic (Belgarat) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server