Dnešní datum: 19. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

08. Technika a návody

* Co dělat, když "to nejede"?

Vydáno dne 15. 02. 2007 (13768 přečtení)

Každá porucha či závada na síti je pro nás všechny nepříjemná a jsme rádi, když se jí povede co nejrychleji a nejjednoduššeji vyřešit. A protože sdružení o tolika členech nemůže spoléhat a být závislé na několika málo lidech, ochotných věnovat svůj veškerý volný čas na údržbu a opravu sítě, měl by každý z vás umět poznat, dojde-li k poruše, kde se stala chyba a pokud není v jeho silách chybu opravit, poskytnout alespoň důležité informace pro někoho dalšího a ušetřit mu tak tolik práce, kolik jen lze.

První věc, kterou si je třeba uvědomit, je, že jako na člena sdružení na vás nikdo nebude koukat s úctou a otevřenou pusou, připraven pro vás nasadit život a sloužit vám, aby se vám u počítače dobře sedělo, aby vám data pěkně proudila a aby nic nerušilo vaše posvátné sosání, zajisté legálního, již několikátého Gigabytu dat - v Klfree.net platí: "Jaké si to uděláš, takové to máš."
Jen tak mimochodem, co myslíte, že je nejčastější příčinou nefunkčnosti? Právě přetížení datových spojů stahováním filmů, her a programů vašimi virtuálními sousedy, kteří neberou na zbytek světa ohledy.

Všechny poruchy na naší síti rozdělíme do několika kategorii:

 1. Přesměrování do is.klfree.net - systémové zprávy
 2. Jede to pomalu
 3. Nejede to vůbec

Přesměrování do IS.klfree.net - systémové zprávy

Častou poruchou, se kterou se obracíte na techniky sdružení, na mail-listu poruchy(zavináč)klfree.net nebo na telefonu je přesměrování na "Zelenou příšeru" - tedy přihlašovací obrazovku Informačního systému Klfree.net.
Do Informačního systému budete přesměrováni když:

 • se snažíte dostat mimo síť CZFree z neaktivní nebo blokované IP adresy.
 • vám byla doručena systémová zpráva, jejíž přečtení jste doposud nepotvrdili.

Neaktivní a blokované IP adresy Pokud jste se právě připojili, jsou vaše IP adresy v neaktivním stavu a je potřeba je aktivovat - návod naleznete na https://twiki.klfree.net/.
Pokud máte IP adresu blokovanou - to se dozvíte ze systémové zprávy, která takovou akci provází, případně opět v IS.klfree.net - jak to poznáte si přečtěte opět ve https://twiki.klfree.net/. Příčinnou zablokování IP adresy bývá (dle četnosti):

 1. neplacení členských příspěvků a absence na povinné Infoschůzce pro nové členy
 2. hrubé nerespektování řádů sdružení Klfree.net nebo opakované porušování pokynů vedení Sdružení či pověřenou osobou nebo správcem Node
 3. činnost v rozporu s legislativou platnou v ČR

Systémové zprávy Pokud nemáte čistý štít či svědomí, nebo vám jen správce potřebuje něco nutného sdělit - dostanete systémovou zprávu. Je strašně zajímavé, kolik lidí dokáže přehlédnout červený nápis velkým písmem na obrazovce, že se má přihlásit a přečíst si tuto zprávu a dokáže vás půl hodiny uhánět, proč to zrovna jemu nejede, aby jste následně zjistili, co že to před vámi tají. Nejčastější příčinou rozesílání systémových zpráv je nefunkční zadaný email v Informačním systému, nesvědomitost při placení členských příspěvků či bezohlednost při stahování přílišných objemů dat.

Řešení je jednoduché, alespoň v principu. Stačí se přihlásit do Informačního systému, přečíst si systémovou zprávu a jeji přečtení potvrdit! V případě, že se nejedná o infomativní zprávu, řiďte se jejími pokyny, jinak vám brzy přijde znovu. Pokud si nevíte rady, máme tu pro vás opět návod od Honzy Kavalíra na https://twiki.klfree.net/
Systémová zpráva většinou varuje před dalšími represivními kroky, nebo takové kroky provází. Případně informuje o závažných systémových změnách, kde správce potřebuje mít jistotu, že jste si ji přečetli.

Jede to pomalu

Představte si situaci, že sedíte doma, v křesle u notebooku a příjde vám takovýto email (vybral jsem ty slušné):
Dobrý den,tady v Buštěhradě máme již několik dní velké problémy s internetem.Jede neskutečně pomalu.Nedají se ani odeslat přílohy v mailu.Prosím udělejte s tím něco,včera jsem mluvil se třemi dalšími lidmi a všichni mají potíže.
nebo
Počítačum nerozumim,ale poznám,že mě běhá internet pomaleji a pomaleji.např. otevírání stránek trvá i minutu,jsem z toho na prášek a bezradný.
Člověk, ve kterém zůstane chuť se zabývat takovým problémem, musí trávit spoustu času pátráním kdo že mu to vůbec píše, kam je připojený a kde vůbec ten problém je ještě dříve, než může pátrat po jeho příčině. Pokud si nedokážete poradit sami - važte si času, který vám věnuje někdo jiný.

K věci. První věcí je - zjistit kde to jede pomalu, tedy:

 1. Vyloučit, že si za to můžu sám, tedy že průšvih je u mě doma.
  • Nemám zavirovaný počítač?
  • Zaseklé přípojné zařízení?
  • Otočená anténa, poškozená kabeláž.
 2. Ještě jednou se přesvědčit, že problém není u mě - například pootočená anténa či porucha kabeláže.
 3. Zjistit, neomezuje-li mě shaper, což poznám na stránce nejbližšího routeru (o shaperu už se napsalo dost povídaní, hledejte třeba na veřejném fóru).
 4. Zjistím, nejsem-li zabanován - opět na stránce nejbližšího routeru úplně dole.
 5. Zkusím propustnost mezi nejbližším routerem a mým PC stáhnutím testovacího souboru - ani na WiFi by neměla rychlost klesnout pod cca 30kBps (přesná hodnota závisí na místních okolnostech)
 6. Zjišťovat postupně dále po cestě do internetu slabé místo z routeru na router - cestu, kudy putují vaše pakety zjistíte programem tracert (například Start->Spustit->"cmd" Enter; a do objevivšího se okna: "tracert www.seznam.cz" Enter - budou se vypisovat jména PC po cestě do internetu - postupným stahováním testovacích souborů zjistíte, kde ono místo je.
 7. Pokud je vše předchozí v pořádku, nezbyde, než se obrátit na poruchy(zavinac)klfree.net

A to by bylo pro tentokrát všechno - na ten poslední případ, kdy to nejede vůbec, se podíváme příště.


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 16] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: David Brnovják | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server