Dnešní datum: 17. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

08. Technika a návody

* DNS a doménová jména KLfree.net - vnitřní a vnější

Vydáno dne 20. 02. 2006 (15025 přečtení)

Co je DNS (Domain Name Service) nejspíše víte (ti, co vědí laskavě prominou): služba, která překládá symbolická jména na číselné IP adresy. Je to jedno ze základních nastavení stanice. Mimo tento jednoduchý překlad symbolických jmen poskytuje ale DNS server více služeb...

 • zpětně překládá IP adresy na symbolické jméno (tzv. reverzní DNS)
 • říká, kam se mají doručovat e-maily ve tvaru schranka@jmeno.stroje
 • ... a další, které naše sít nevyužívá
Mimochodem - máte správně nastavené vaše počítače ? Návod k nastavení najdete zde ...

Jak možná víte, síť Klfree.net je oddělená od Internetu firewallem a na vnitřní síti používá tzv. soukromý adresní prostor. Není úplně soukromý, protože jeho využití koordinujeme s ostatními sítěmi zapojenými v projektu CZFree.net - to nám umožňuje propojovat se s ostatními sítěmi a umožnit vzájemnou komunikaci jejich uživatelů. Na vnitřních sítích projektu CZFree.net se používá zvláštní doména prvního řádu - .czf (co je to doména 1. řádu a více o DNS se dozvíte např. zde).

Doména .czf, projekt CZfree.net

Jednotlivé komunitní sítě mají pro jména na svých sítích vlastní domény 2. úrovně (více o doménách si můžete přečíst zde). KLfree.net používá doménu klfree.czf. Zde je několik příkladů z ostatních sítí:

 • hkfree.czf, Hradec Králové
 • czela.czf, Čelákovice u Prahy
 • bubakov.czf, Nové Strašecí
 • pilsfree.czf, Plzeň
 • olomouc.czf, Olomouc
Samozřejmě, že stále fungují i na vnitřní síti jména <něco>.kflree.net - je to kus naší historie.

Jména počítačů členů: klfree.czf

Jak jste si jistě všimli, adresy přidělené členům mají na síti tvar přezdívka.klfree.czf. Pokud má člen přiděleno více adres, jsou jejich jména vždy ve tvaru něco.přezdívka.klfree.czf, aby se poznalo komu adresa patří. Část jména před přezdívkou si můžete sami nastavit v Informačním Systému Klfree.net, aby se vám lépe odkazovalo na vaše počítače a zařízení.

Stejně tak, pokud nařídíte počítači, aby zjistil jméno číselné IP adresy nějakého člena (např. ve Windows: nslookup 10.102.9.18), vrátí se ve jméně členská přezdívka. Můžete tak zjistit, kdo se vám "hrabe" v počítači v případě, že Vás začne upozorňovat firewall či antivirus na podezřelou aktivitu.

Veřejné domény sítě Klfree.net

Naše sít může (jako sponzorský dar současného předsedy) využívat tyto domény:

 • klfree.net
 • klfree.cz
 • klfree.com

Veřejná jména stanic členů

Každý člen Sdružení může mít veřejnou IP adresu (viz co je to veřejná IP adresa a jak ji přidělit) a tím se stane jeho stroj viditelný z celého Internetu. Na základě rozhodnutí Rady klfree.net (6.2.2006) se zároveň s přidělením veřejné IP vytvoří záznam přezdívka.klfree.cz a číselná veřejná IP adresa se začne překládat na jméno přezdívka.klfree.cz. Zlepší se tak identifikace stanic, pro provozovatele sítí a poskytovatele obsahu - například v případě porušování autorských práv nepovoleným sdílením software.

Záznamy v doméně klfree.cz (místo tradiční klfree.net) volíme proto, že někteří čeští provozovatelé webhostingu (kteří, doplňte jména ať mají ostudu) odmítají služby pro stroje, jejichž jméno končí jinak než .cz. Je to jednoduchý způsob, jak omezit služby pouze na tuzemské zákazniky, ale jak se už přesvědčilo několik našich členů - nefunguje správně. Nyní, se zavedením nových domén (.name, .geo, ...) bude fungovat ještě hůře. Prozatím zůstávají v platnosti i jména ve tvaru přezdívka.klfree.net - od těch ale ustupujeme, aby bylo na první pohled zřejmé, že za stanici (klfree.cz) zodpovídá člen a ne Sdružení.

Servery Sdružení

Hlavní servery provozované Sdružením budou mít i nadále jména .klfree.net. Sdílené adresy, pod kterými vystupují na Internetu zařízení která nemají přiřazené veřejné IP, budou však v doméně .klfree.cz - právě kvůli chybnému zpracování některých služeb na českém Internetu. I pro členy je možné získat jméno v doméně klfree.net natrvalo - a nebudou se vyžadovat žádné poplatky. Protože se ale odsunem "obyčejných" adres do klfree.cz stane jméno v .klfree.net jistou vizitkou, bude jej Rada přiznávat jen těm členům, kteří skutečně plní své povinnosti podle stanov a přispívají ke stavbě či provozu sítě Sdružení.

O náplni domény .klfree.com není zatím rozhodnuto - pokud budete mít nápad co s ní, podělte se o něj s ostatními na Diskusním fóru.

(za korektury děkuji Neníkovi a Petrisovi)


[Akt. známka: 3,67 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: Svatopluk Dědic (Belgarat) | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server