Dnešní datum: 17. 01. 2018
Hlavní stránka Mapa sítě Správci Fórum

Lidé v Klfree
Ekonomika
Účet pro platby členských příspěvků ve FIO bance č.2200173650/2010. Přehled veškerých toků na účtě můžete zkontrolovat v Informačním systému.
Při platbě uvádějte své členské číslo jako variabilní symbol, pokud zadáváte i text, uveďte:
jméno příjmení členský příspěvek nebo jméno příjmení předplatné od-do

Partneři
Alcoma, a. s.

Vysílačky SPACE s.r.o.

Pilsfree.net

UNHfree.net

NFX

NIX.cz

ČD-Telekomunikace

RIPE

08. Technika a návody

* Ovislink WL5460

Vydáno dne 12. 11. 2005 (25737 přečtení)

Jak už známo, firma Ovislink, vyrábějící populární HWAP WL1120, ukončila produkci tohoto typu. Pro nás však zůstalo otázkou, čím nahradit tak známé, osvědčené, spolehlivé a levné zařízení.

Ihned po oznámení o ukončení výroby se na trhu objevila ve větším množství OEM verze, kterou dle informací agentury JPPkr produkuje jakási společnost, která skoupila zbytek čipů, na kterých byla 1120 postavena - do tohoto OEM zařízení, které má k dispozici jen jeden ethernetový port se dá nahrát firmware suplující většinu funkcí z 1120. Druhou možností je pořídit si nástupce WL 1120 v typové řadě Ovislinku, který je na trh uveden pod označením WL 5460AP. Nový "Ovis" přináší především opravu některých neduhů staršího WL 1120, např. Nahrazením generátoru náhodných čísel (u starého modelu jej najdete v menu pod položkou "Site survey") měřením signálu dle kterého se již lze dobře orientovat. Dále přidává několik nových funkcí jako DHCP server, SW Watchdog, a konečně i podporu 802.11g. Bohužel také některé funkce ubírá. Podívejme se na něj trochu blíže.

Po vybalení z krabice zjistíte, že kromě nového potisku CD se toho moc nezměnilo. AP má teď nový design díky kterému jsou stavové diody daleko hůře vidět , při návrhu umístění konektoru si někdo také hlavu moc nelámal, sice se mi ho na rozdíl od 1120 nepovedlo ještě protočit, ale je víc utopený a při dotahování kabelu nebudí příliš důvěry co se týče kvality spojení – pan designer byl nejspíš zamilovaný. Naopak mě potěšily drobnosti typu přímého konektoru napájení, místo konektoru „L“. WL 5460 také hřeje daleko více než 1120. Výrobce uvádí, že místo jednoho ethernetového rozhraní má nový typ dvě samostatné a není tedy už přítomen 2 portový switch, jak tomu bylo u starého modelu.

Uvnitř, tedy na webovém rozhraní, k mnoha změnám nedošlo, podívejme se postupně na novinky:

System
V tomto menu se až na přestěhování logu do menu Other nic nezměnilo. Drobností je zvýšení „expired time“ u Active clients.
Wireless
  • Basic settings - tady přibývá volba pro použitou normu, při nastavení „B+G“ jsem nezaznamenal horší parametry pro jednotlivé normy – bohužel jsem neměl možnost otestovat chování při připojení více klientů s různými normami.
  • Advanced settings - Tady najdete další nastavení radiové části zařízení – především výkon a přibývá zde další důležitá funkce – watchdog – který po nastavené době (1-60minut) zjišťuje dostupnost zařízení na zadané IP adrese, pokud se mu to nezdaří, resetuje zařízení. Bohužel při testování této funkce se opakovaně stalo, že se zařízení zaseklo.
  • Security - také vše při starém.
  • Access control - Funkce zůstává a navíc je teď možné uvést buď seznam povolených, nebo zakázaných MAC adres.
  • Site survey - AP přichází o svou náladovost a konečně ukazuje správné hodnoty.
  • WDS settings - Nothing new here.
TCP/IP
Tak v tomto menu provedl autor přímo revoluci – nevím proč, ale zmizela možnost monitorovat AP pomocí SNMP, možnost přesměrování webu „Web redirection“ i „DHCP relay“ a dokonce už není ani možné změnit port na kterém naslouchá web server. Zato však přibývá možnost nastavit DHCP server, někde jsem četl, že DHCP server funguje pouze na eth portech, ale ovis vesele přiděluje i na wlan rozhraní. Bohužel bez současné implementace NATu není tato funkce tak zajiímavá.
Other
Z tohoto menu z nepochopitelných důvodů zmizela možnost AP restartovat – naštěstí zmizel pouze odkaz a tuto resetovat zařízení můžete na stránce „reboot.asp“. Další změnou je zde umístěné logování událostí na AP – bohužel se mi nezdařilo naučit jej logovat na vzdálený server – tato funkce pravděpodobně chybí. Už si ani nemůžete změnit přihlašovací jméno z přednastaveného „admin“.

Po zapojení do sítí jsem se bez problémů ihned přihlásil k webovému rozhraní zařízení – přednastaveno je přihlašování bez hesla – nastavil jsem jej jako klienta. Následně jsem ho vyměnil za mé stávající WL1120, které používám pro připojení k apod.. WL 5460 mě zarazilo velice vysokou odezvou (ping) v případě, že není slinkováno s žádným jiným radiovým zařízením. Dále jsem při jeho použití zaznamenal vyšší latence po připojení k AP, větší ztrátovost a tím i sníženou přenosovou rychlost – jednalo se o změnu v řádu několika až deseti procent. Nový radiový čipset má i výrobcem udávanou menší citlivost, ale asi bude i méně odolné vůči rušení – měl jsem k dispozici jen jeden kus, takže tento závěr nelze brát jako nezvratnou pravdu. Vzhledem k tomu, že naše síť u nás ani nikde jinde v normě .11g nevysílá, zůstanu u svého starého dobrého 1120, neboť jsem s ním za dobu provozu neměl jediný problém (asi šťastná ruka :) ).

Daleko více mě ale zajímala možnost nasazení WL5460 jako AP v normě .11g. Nastavení bylo jednoduché, jako anténku jsem využil dodávané párátko, zapnul allow MAC list a WEP šifrování a bez problémů se připojil. Přenosová rychlost se na pár metrů blížila k teoretické hodnotě 15Mbit/s (tj. 2MByte/s), při větší vzdápenosti (ca 10 metrů a 2 zdi rychlost) klesla k cca 0,5MByte/s až 1MByte/s. Současně jsem nechal vysílat ze stejného místa se stejnou anténou WL1120 v normě .11b a tento typ měl vždy o několik procent silnější signál, ale pro provoz WiFi sítě po bytě bohatě dostačoval. V tomto režimu jsem zároveň chtěl otestovat možnosti DHCP serveru – lze u něj nastavit příliš málo možností (IP,maska,1 DNS server), ale největším handicapem je chybějící podpora pro NAT – DHCP tak pozbývá smyslu a raději si počkám až mi notebook nastavený na DHCP vytimeoutuje a přepne na alternativní pevnou konfiguraci.

Nové režimy WL5460 (repeater, bridge) jsem nemohl vyzkoušet, neb jsem měl k dispozici jen jeden exemplář.

Taktéž je zajímavé si všimnout, že WL5460 se po wlan prezentuje o dvojku vyšší MAC adresou, než jaká je uvedena na nálepce a v konfiguraci.

Nový model Ovislinku je snahou ukázat lepší funkce za malý peníz, ale na účet kvality. Jeho vypuštění mohlo chvilinku počkat na odladění firmware, které má pár chybiček. I přes některé nedostatky a vady na kráse, z nichž mi největší starosti dělá slabší radiová část, je WL5460 dobré zařízení a pravděpodobně nahradí na trhu díru vzniklou ukončením produkce jeho staršího bratříčka, já sám s ním jsem doma spokojen.


[Akt. známka: 2,94 / Počet hlasů: 18] 1 2 3 4 5
(Celý článek | Autor: David Brnovják | Informační e-mailVytisknout článek

Kontakt na helpdesk
Mail: helpdesk@klfree.net
Tel.: 840 800 840
nonstop
0h-24h

Více informací naleznete v článku

Nastavení SMTP (pošty)
Pro správné fungování Vašich emailových klientů, je třeba nastavit si server pro odchozí poštu (SMTP):
smtp.klfree.net
Pro příchozí poštu použijte POP3 (nebo IMAP) server poskytovatele Vaší emailové schránky.

Radio KLFREEone
Radio KLFREE 1Spuštění vysílání
Spuštění vysílání

31. 8. 2014   00:00 - 23:59

VYSëL Në P IPRAVUJEME

Vysíláme jen v siti KLFREE


Aktuality
27.08.2017: Výpadky z důvodu výměny centrálního prvku sítě
Dne 28.8.2017 od 23:30 do 29.8.2017 05:00 může z důvodů výměny centrálního prvku sítě docházet ke krátkým výpadkům sítě.
Děkujeme za pochopení.
--belerby

25.07.2017: Nedostupnost NodeZSBustehrad dne 8.8.2017
Dne 8.8.2017 od 8:30 do 12:00 z technických důvodů nebude v provozu bod NodeZSBustehrad.
Děkujeme za pochopení.
--hoby

04.08.2016: plánovaná odstávka elektřiny
Dnes 4.8. jsou naplánovány odstávky elektrické energie v oblasti kročehlav a postihne následující vysílače: Hegemon, Baumax, Arigato, Dělnická. Děkujeme za pochopení.

13.07.2016: Krátké výpadky v noci
Dnes v noci mezi 24h a 01h budou prováděny úpravy na hlavních rozbočovačích na Silveru a na Děčínské. Může tedy docházet k několika krátkým minutovým výpadkům. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

17.06.2016: Výpadek elektřiny
Dnes po 11:30 nastal na Kladně výpadek vysokého napětí. V souvislosti s tím může po obnově docházet k výpadkům připojení k Internetu. V případě nefunkčnosti zkuste restartovat svá zařízení a nebo se ozvěte na helpdesk - tel. 840 800 840. Děkujeme za pochopení. Sdružení Klfree.net

24.05.2016: Výpadky elektřiny
Dnes ráno se od 3tí hodiny v noci na Kladně a okolí vyskytly mnohočetné výpadky elektrické sítě.
Případné poruchy způsobené výpadky sítě hlašte na infolinku 840800840. V této chvíli výpadek pokračuje v oblasti kolem baumaxu, omlouváme se za tímto způsobenou nefunkčnost internetu.
Děkujeme za pochopení.

12.05.2016: Virus na Ubiquity
Na zařízeních značky Ubiquity v našem Sdružení se objevil virus, proto byl dnes večer spuštěn skript, který postupně testuje jednotlivá zařízení a pakliže se dostane na Ubiquity, automaticky upgraduje firmware na verzi 5.6.4, která není tímt virem napadnutelná. S tímto jsou spojeny případné problémy a může se i stát, že se některé zařízení nevzpamatuje. Pokud budete mít problémy s připojením, ozvěte se na hepldesk (te. 840 800 840).

18.12.2015: Výstavba nového stožáru místo node Pchery Bejkarna
Od dnešního dne začali technici intenzivně pracovat výstavbě nového stožáru a v nejbližší době by mělo spojení opět fungovat. děkujeme za pochopení

29.07.2015: Plánovaný výpadek elektřiny Žehrovice
Dnes 29.7.2015 od 8:00 do 15:00 proběhne plánovaná odstávka elektrické energie v Kamenných Žehrovicích a díky tomu i některých vysílacích bodů. Děkujeme za pochopení.

24.07.2015: plánovaný výpadek elektřiny Node Olsany
Zítra mezi 8 - 9 proběhne plánovaná odstaávka elektřiny na node Olsany děkujeme za pochopení.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server